Czerwony Kapturek

   Czerwony Kapturek to postać małej dziewczynki która po raz pierwszy pojawiła się w książce „Bajki Babci Gąski” napisanej pod koniec XVII wieku przez Charles'a Perraulta. Szerszej liczbie czytelników jest znana głównie za sprawą baśni braci Grimm, którzy opisali postać Czerwonego Kapturka w opowieści zatytułowanej Rotkäppchen (dosł. Czerwona Czapeczka).

   O ile w wersji Charles'a Perraulta Czerwony kapturek i jej babcia giną pożarci przez wilka, o tyle w baśni braci Grimm obie wychodzą cało za sprawą pomocy ze strony myśliwego. To właśnie wersja braci Grimm, za sprawą mniejszej brutalności oraz szczęśliwego zakończenia, przyjęła się w świecie książek dla dzieci. Do dziś powstało setki odmian książki „Czerwony Kapturek” z mniejszą bądź większą ilością obrazków i tekstu, dla różnych grup wiekowych.

   Zacznijmy jednak od początku. Jeżeli dotychczas nie miałeś styczności z książką, co wydaje się mało prawdopodobne, mamy dla was jej krótki opis:

   Książka „Czerwony Kapturek” opowiada o małej dziewczynce, która wyrusza do chorej babci z koszykiem pełnym smakołyków. Niestety jej droga wiedzie przez ciemny las, w którym mieszka zły wilk. Dziewczynka spotyka w lesie wilka, któremu zdradza cel swojej wędrówki – chatkę chorej babci. Wilk pokazuje dziewczynce dłuższą drogę po czym sam udaje się skrótami by pożreć babcię. Przybyła na miejsce dziewczynka wypytuje wilka przebranego za babcie o wielkość oczu, uszu, zębów. Ostatecznie wilka pozera także Czerwonego kapturka i zasypia najedzony. W domku babci zjawia się myśliwy który rozpruwa brzuch wilka i uwalnia ofiary. Następnie napełnia brzuch zwierzęcia ciężkimi kamieniami i zaszywa.

Przyjaciele

Książki dla dzieci