Kopciuszek

   Kopciuszek to jedna z najstarszych, najbardziej znanych i lubianych bajek świata. Szacuje się, że bajka miała swój początek w starożytności. Najpewniej powstała w Egipcie lub wywodzi się z mitologii grecko-rzymskiej. Pierwsza, zapisana wersja baśni pojawiła się w IX wieku w Chinach, jednak jej popularność zaczęła gwałtownie rosnąć za sprawą braci Grimm.

   Mimo, że bajka Kopciuszek pojawiła się już w setkach różnych wersji to zazwyczaj można wyznaczyć trzon fabuły który jest następujący:

   Po śmierci ojca dziewczyna jest wykorzystywana przez swoją macochę i złe siostry w roli służącej. Książę organizuje bal na które jadą macocha i jej córki, zaś Kopciuszek zostaje w domu sama. W tym momencie zjawia się wróżka która pomaga Kopciuszkowi w przygotowaniach do balu: dziewczyna dostaje piękny strój i karocę którą może udać się na bal. Wróżka informuje dziewczynę, że powinna opuścić bal przed północą. Kopciuszek zjawia się na balu wzbudzając zainteresowanie księcia. W ostatniej chwili dziewczyna ucieka z balu gubiąc pantofelek. Zakochany książę urządza poszukiwania pięknej dziewczyny w całym królestwie, sprawdzając na którą z dziewczyn będzie pasował pantofelek. Ostatecznie trafia do domu złej macochy by tam odnaleźć Kopciuszka. Baśń kończy się szczęśliwym zakończeniem oraz motywem zemsty na macosze oraz złych siostrach.

   Motyw Kopciuszka jest bardzo chętnie wykorzystywany w książkach, filmach oraz bajkach. Nawet jeżeli nie czytałeś książki to z pewnością widziałeś nie jeden film wykorzystujący motyw krewnej wykorzystywanej w roli służącej i jej złej rodzinie. Bajka uczy nas, że ciemiężcę z czasem dosięga kara oraz, że nawet do ubogiego może uśmiechnąć się szczęście.

Przyjaciele

Książki dla dzieci