Kot w butach

   Kot w butach należy do kanonu europejskich baśni ludowych. Po raz pierwszy został opisany przez Charles'a Perraulta w roku 1697 w zbiorze Bajki Babci Gąski. Opowiada o bardzo chytrym kocie będącym na usługach ubogiego młynarczyka.

   Stary młynarz posiadał trzech synów pomiędzy których na łożu śmierci podzielił cały swój majątek. Los chciał, że najmłodszemu z synów przypadł tylko kot. Zwierze bardzo szybko daje znać o swoich ponadprzeciętnych umiejętnościach odzywając się do młynarczyka ludzkim głosem. Kot prosi młodzieńca o darowanie życia, buty i worek – w zamian za to sprawi, że młynarczyk stanie się bogatym i szanowanym obywatelem.

   Wyposażony w worek i buty kot rusza do lasu gdzie udaje się mu upolować króliki i przepiórki, te ostatnie są przysmakiem uroczej księżniczki. Ze złapanymi królikami i przepiórkami Kot w butach udaje się na dwór królewski gdzie wręcza podarunek samemu królowi. Swojego pana przedstawia jednak nie jako ubogiego młynarczyka lecz bogatego Markiza de Karabasza.

   Kolejne intrygi snute przez kota w butach powoli prowadzą do finału w którym kot zjada przemienionego w mysz ogra, tym samym przejmuje jego majątek na rzecz młynarczyka. Ubogi młynarczyk staje się bogatym panem znanym pod imieniem i nazwiskiem Markiza de Karabasza. Córka króla zostaje wydana za dawnego młynarczyka po czym wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Przyjaciele

Książki dla dzieci