Pinokio

   Pinokio to piękna książka opowiadająca o przygodach drewnianego chłopczyka, który podobnie jak ludzie musi podejmować wiele trudnych decyzji. Za niektóre z nich jest nagradzany a za inne karany. Postać Pinokio została wykreowana przez Carla Collodiego pod koniec XIX wieku. Książka po dziś dzień uczy nasze dzieci podejmowania właściwych decyzji i pokory.

   Dawno temu żył sobie stary i samotny majster Dżeppetto, który zapragnął mieć syna. Wystrugał on z zaczarowanego kawałka drewna drewnianego pajacyka, który niespodziewanie ożył. W sercu Dżeppetto zapanowała wielka radość, staruszek był nawet zdolny do wielu poświęceń (sprzedał między innymi własną kurtkę aby móc kupić chłopcu podręczniki do szkoły). Niestety Pinokio co chwilę wpadał w tarapaty i wdawał się we znaki swojemu ojcu.

   Podczas przygód pajacykowi towarzyszą wróżka oraz mówiący świerszcz. Mają oni dobry wpływ na pajacyka, starają się go wychować i sprawić by był dobrym i posłusznym dzieckiem. Niestety jak to w życiu bywa nie brakuje osób mających zły wpływ na dziecko. Do takich złych postaci występujących w bajce należą Lis i Kot oraz kolega z klasy Knot. Charakterystyczną rzeczą wyróżniającą Pinokio jest jego nos. Rośnie on wraz z kolejnymi kłamstwami i potrafi osiągnąć naprawdę wielkie rozmiary. Nos zmniejsza się gdy Pinokio postępuje dobrze i nie kłamie.

   Z czasem pajacyk zauważa kto jest dla niego naprawdę dobry i zmienia swoje postępowanie. W zamian za to zostaje przemieniony w prawdziwego chłopca. Pinokio to świetna bajka dla dzieci, książka ucząca dobrze postępować by nie wpaść w tarapaty.

Przyjaciele

Książki dla dzieci